גדר ברזל

 גדר לגינה ולחצר גדר ברזל

הצורך בהתוויית הגבול החיצוני של החצר בבתים פרטים ומשותפים, כמו גם בשטחים חקלאיים ובחוות, הוא משותף לכל בני האדם באשר הם. בניית גדר ברזל זהה במטרות ובמניעים שלה לבנייה של גדר כל שהיא מחומרים אחרים. מה מקורו של הצורך בסימון שטחי הגבול? מה בין גדר ברזל לבין גדרות מחומרים וסוגים אחרים לסימון הגבולות בין שטחים שונים? כיצד הופכים את הגדר ממפגע סביבתי ואסתטי לאמצעי מעולה לשיפור המראה הכללי? כל התשובות – בשורות הבאות.

הגדר וסימון הגבולות והחשיבות שלהם

הצורך בסימון הגבולות של שטחי מחיה מלווה את האדם עוד משחר ההיסטוריה. למעשה, הצורך בסימון הטריטוריה אצל בני האדם, איננו שונה באופן מהותי מצורך דומה הקיים אצל בעלי חיים אחרים בטבע. ההבדל הגדול הוא שבעלי החים משתמשים באמצעים לסימון הגבול, שהם בעיקר טבעיים. כלבים, לדוגמה, מסמנים את הגבולות באמצעות השתן. גם אריות, נמרים וחיות טורפות אחרות שוקדים על סימון טריטוריות ומוכנים להילחם עד מוות כנגד פולשים. גדר ברזל לגינה ולחצר נועדה למלא בדיוק את הפונקציה של שמירת הטריטוריה. וכיוון שבני האדם לא ניחנו בחוש ריח, הדרך היחידה לסימון גבולות היא באמצעים פיזיים בולטים, כאשר גדר היא אחת מהאמצעים הללו.

והרי לקוראים אנקדוטה קטנה

על פי החוק העותומאני, שיושם גם על ידי ממשלת הוד מלכותו בארץ ישראל המנדטורית, כל מקום שיש מסביבו חומה ויש בתוכו מגדל, הוא מקום ישוב שלא ניתן לפנות. זאת הסיבה שבתקופה מסוימת בתולדות הציונות הוקמו ישובים באופן הזה. למקום שנבחר מראש הגיעו מספר רכבים הנושאים אנשים וחומרי גלם. במהלך הלילה הוקמה גדר ברזל או גדר אחרת, והוקם גם מגדל קטן. כך, לא ניתן היה לפנות ישובים למרות התלונות של השכנים הערבים והניסיונות שלהם למנוע את הבנייה, והם נותרו על תילם. התקופה הזאת בתולדות ההתיישבות הציונית נודעה בשם "חומה ומגדל".

גדר ברזל וחומרים אחרים לבניית גדרות

על מנת שניתן יהיה להשיג את התוצאות הטובות ביותר ולבנות גדר חזקה ויציבה, יש צורך להשתמש בחומרים שהם קלים לעיבוד מצד אחד, ויכולים לשרוד לאורך זמן מצד שני. גדר ברזל מאגדת את התכונות הללו בדיוק. היא קלה לבנייה והרכבה מצד אחד, ושורדת לאורך זמן מצד שני. גם הטיפולים התקופתיים בגדר מהסוג הזה הם פשוטים וכוללים בעיקר שמירה על ניקיון כללי וצביעת הגדר מדי פעם בפעם. עם זאת, הגדרות מהוות מפגע אסתטי, שלא קל להסתיר והוא עלול פשוט לכער. הפתרון הטוב ביותר הינו שתילת צמחים בסמוך לגדר, או גידול צמחים ממש על הגבול שלה. מדובר בסוגי צמחייה שונים, כשבחלק ניכר מהמקרים ההעדפה היא לצמחים מטפסים, שבמוקדם או במאוחר מכסים את הגדר, עוטפים אותה והופכים אותה לבלתי נראית, אם כי מורגשת מאד.

מעוניינים בשירותים שלנו?