מעקה למרפסת

בטיחות ואסתטיקה בכפיפה אחת מעקה למרפסת

בניית מעקה למרפסת היא אחד הדברים החשובים ביותר שיש לבצע בעת בנייה של בית חדש. עד כדי כך חשוב המעקה, שבתרי"ג המצוות בהלכה היהודית, נכללת מצוות בניית מעקה. בספר דברים, פרק כ"ב פסוק ח', נאמר "כי תבנה בית חדש ועשית מעקה לגגך, ולא תשים דמים בביתך, כי ייפול הנופל ממנו". אמנם הדברים אמורים בבניית מעקה לגג, אבל חכמים הקישו מכך לגבי בניית מעקה למרפסות בכלל וכן מעקה על כל אחד מגרמי המדרגות בבית. מהו בכלל מעקה ומדוע יש לבנות אותו? בשורות הבאות נעסוק בבניית מעקה ובבטיחות באופן כללי.

לוגו

מעקה למרפסת ולמדרגות והמשמעות הבטיחותית שלהם

בניית מעקה למרפסת פירושה בניית הגבהה שתמנע, או לכל הפחות תפחית את הסיכויים לנפילה ממנה למטה. ככל שהמרפסת ממוקמת בקומה גבוהה יותר במבנה, כך הסיכון שבנפילה ממנה הוא גדול יותר. המעקה אמור למנוע מכל אדם השוהה בבית, בין אם מדובר בתינוק, ילד או אדם בוגר, מליפול החוצה. למרבה הצער, ידועים לא מעט מקרים שבהם נפלו ילדים ובוגרים כאחד אל מותם בגלל העדר מעקה, או בגלל מעקה שלא היה בטיחותי. בבית שבו יש תינוקות או ילדים קטנים, בניית מעקה חוץ למרפסת צריכה להיות משימה ראשונה במעלה ולייצר מצב שבו הילד איננו יכוך לעבור מעל המעקה, וגם אם יטפס עליו מצבו ימשיך להיות סביר והוא לא ייפגע. שוב, חכמי ההלכה קבעו גם את הגובה המינימאלי של מעקה והעמידו אותו על שמונים סנטימטרים. זאת, אף שיש פוסקים הגורסים שהגובה של מעקה צריך להיות מטר אחד לכל הפחות.

המשמעות הבטיחותית המודרנית של מעקה למרפסת ולמדרגות

גם בהנחיות הבטיחות במפעלים ובמקומות עבודה גדולים, נכללת במרבית המקרים בניית מעקה מרפסת שמש או מרפסות תלויות  של חברת בלקון מרפסות  או למדרגות, כחלק מנהלי הבטיחות. במטבחים תעשייתיים למשל, שבהם הרצפה עלולה להיות חלקה בגלל זרימה של שמן כחלק מתהליך הבישול, מחייב הנוהל בנייה של מעקה על כל אחד מגרמי המדרגות בעסק, גם במקומות שלכאורה הם אינם נדרשים. המעקה מאפשר אחיזה טובה לעובד, גם אם החליק במדרגות. לא ניתן להפריז בחשיבותם של המעקות, הן כחלק מנהלי העבודה והן כחלק מהעזרים שעשויים למנוע אסונות. בניית המעקה, עם זאת, היא רק אחת משורת אמצעים שביחד משלימים מעטפת ביטחון לאורחים ולדיירים כאחד.

ואולם מעבר לכל אלה, מעקה עשוי להפוך לאייקון מבחינה אסתטית. ככל שהמעקה איכותי ובנוי טוב יותר, הוא יתפקד יותר כקישוט ופחות כאביזר בטיחותי. אם יש לך עניין בביצוע מעקה למרפסת, זה המקום הנכון עבורך. כדאי ליצור קשר כעת ואנשי המקצוע שלנו יחזרו אליך בהקדם. הם יתאימו עבורך את המעקות ואמצעי הבטיחות הנוספים שכל אחד מהם נועד לשמור היטב על חייך. בניית מעקה היא הדוגמה הטובה ביותר לאמצעי זול ועממי מצד אחד, שעשוי למנוע נזקי ענק ואפילו למוות מצד שני.

מעקה למרפסת

מעקה ברזל
התקשרו עכשיו