מעקה למדרגות פנים – כשהאסתטיקה פוגשת את הבטיחות

ההלכה היהודית הכירה בבניית מעקה כאחת המצוות החשובות, והמחוקק טרח לציין את הדבר במפורש. זאת, מפאת החשיבות היוצאת דופן שיש למעקה בשמירה על הבטיחות והביטחון של המשתמשים במדרגות. מדרגות שאין בנוי בצידן מעקה, מהוות סכנה בטיחותית מהמעלה הראשונה. הבעיה היא, שלא אחת נבנים מעקות איכותיים שבהחלט שומרים על הבטיחות, אבל מצד שני הם עלולים להפוך למפגע של ממש מבחינת העיצוב. בשנים האחרונות נענו מעצבים רבים לאתגר הזה, והתחזקה המגמה של בניית מעקה למדרגות פנים בבתים פרטיים, בניינים ציבוריים ועסקים, שנותנים פתרון הולם לנושא הבטיחות מחד גיסא, ומאידך גיסא מעניקים מגוון פתרונות ועיצובים חדשנים. מהם בכלל מעקות למדרגות הפנים? אילו סוגים של מעקות קיימים כיום בשוק? מה בין מדרגות זכוכית לסוגים אחרים של מעקות? בשורות הבאות נרחיב מעט את היריעה בסוגיות הללו.

מעקה  למדרגות פנים – מה התפקיד שלו

מעקות  הם אמצעי הבטיחות הבנויים לצד מדרגות, גם אם השיפוע של המדרגות הוא מתון מאד. תפקידם העיקרי של המעקות, הוא לשמור על הבטיחות של העולים ויורדים במדרגות, ולשמש להם נקודת אחיזה טובה. מעקה למדרגות הינו בבחינת דרישה בטיחותית בבנייני ציבור, במפעלים ובמקומות עבודה רבים. ואולם מעבר לערך הבטיחותי שלהם, המעקות משמשים בלא מעט מקרים גם כאביזר אסתטי חשוב. בניגוד למה שרבים חושבים, גם מדרגות הפנים בבתים שבהם יש כאלה, המעקה הוא הכרח בטיחותי. גם כאן, עיצוב נכון של המעקה הופך אותו גם לאביזר אסתטי ברמה גבוהה.

סוגים שונים של מעקות והיתרונות שלהם

מעקות בכלל, ובפרט מעקה  למדרגות מברזלות  לפנים, עשויים ממגוון רחב של חומרים. עם החומרים כאמור ניתן למנות סוגים שונים של מתכת, מעקות מעץ וכן מעקות זכוכית, שהיתרונות האסתטיים שלהן גבוהות במיוחד. מעקות זכוכית אינן חוסמות את האור ולפיכך אין להם השפעה על האווירה הכללית בחלל המבנה. מבט חטוף בכניסות לבתים משותפים שיש בהם מעקות ברזל, שיש או אבן, מדגישים את היתרון האסתטי של מעקות זכוכית. זאת ועוד – קל הרבה יותר לנקות מעקה מזכוכית מאשר מעקה מכל סוג אחר.

מעקות זכוכית הפכו פופולאריים מאד בשנים האחרונות. הם חזקים, עמידים וקלים לטיפול וניקוי. עם זאת, מעקות למדרגות פנים עשויים לעיתים קרובות גם מחומרים אחרים, כאמור לעיל. מעקה  ממתכת, למשל, מסייעות ליצירת אווירה צעירה ותורמות מאד מהבחינה האסתטית. מעקות מהסוג הזה מחזיקות מעמד שנים רבות, הן ניתנות לניקוי וטיפול בקלות והיתרון הגדול שלהן הוא שניתן לצבוע אותן בצבעים שונים, ולהתאים אותן למראה הכללי של החלל.

מעוניינים בשירותים שלנו?