מדרגות ברזל הוא מראה שאנו פוגשים בדרך כלל במקומות ציבוריים, אבל בשנים האחרונות נכנס עיצוב זה גם אל המרחב הביתי הפרטי, בעיקר בזכות שיפורים משמעותיים במגוון אפשרויות העיצוב במתכת. בבחירת מעקה למדרגות מברזל חשוב לוודא שהמעקה מתכתב מבחינה עיצובית עם המראה המתכתי של המדרגות, ובמקרים רבים גם עומדים בתנאי הבטיחות שמגיעים בדרך כלל עם מדרגות ברזל.

היכן מתקינים מעקה למדרגות מברזל?

אם בוחנים לרגע בדמיוננו, היכן פגשנו מדרגות מברזל יותר מבכל מקום אחר, הרי שמדובר בדרך כלל בבנייני משרדים, מרכזים מסחריים וקניונים, ולרוב במרחבים חיצוניים. הבחירה במדרגות מברזל נובעת בדרך כלל משיקולי בטיחות ומשיקולי תחזוקה. כך למשל, מדרגות חירום המותקנות בחלקו החיצוני של מגדל משרדים, חייבות להיות עמידות וחזקות וחייבות לשמור על עמידותן גם לאחר עשרות שנים של חשיפה לתנאי מזג האוויר. מתכת מציעה למעשה את רמת העמידות והחוזק המבני הגבוהה ביותר, ובתחזוקה נכונה, משמרת גם את המראה שלה לאורך זמן. כאשר מותקנות מדרגות מברזל, סביר להניח שלצידן נראה גם מעקה למדרגות מברזל, בדרך כלל עשוי גם הוא ברזל, לפחות בבסיסו.

סוגים של מעקות המתאימים למדרגות מברזל

התאמה של מעקה למדרגות ברזל, צריכה להתבצע על פי שני שיקולים מרכזיים: בטיחות ועיצוב. מבחינת בטיחות, השימוש במדרגות ברזל נובע במקרים רבים מדרישות בטיחות שבהן צריך לעמוד המבנה, ועל כן גם המעקה יצטרך להיות עשוי ברזל על מנת לשמר את החוזק המבני. יחד עם זאת, גם במקרים אלה, ניתן לשלב במעקה אלמנטים עיצוביים מגוונים, שיכולים לשדרג את מראה המעקה והמדרגות בכלל. כך למשל, ניתן להתקין חיפוי עץ מעוגל למשענת היד של המעקה, לוחות זכוכית בין עמודי הברזל של המעקה וכדומה, וזאת תוך הקפדה על כך שכל האלמנטים הללו עמידים בכל הפרמטרים הנדרשים, כדוגמת עמידות בפני פגעי מזג אוויר.

אחרי שאמרנו את זה, ובעיקר במרחב הביתי הפרטי, מעקה למדרגות מברזל לא חייב להיות עשוי ברזל והוא אינו אמור לעמוד באף דרישות חוקיות. במקרים אלה, ומבלי לפגוע בחוזק המבני וברמת הבטיחות שמספק המעקה, ניתן לעשות שימוש במגוון רחב של עיצובי מעקות, ובכלל זה מעקה זכוכית, מעקה עץ, מעקה אלומיניום ושלל שילובים ביניהם. באמצעות בחירת המעקה, כך שיתכתב מבחינה עיצובית עם מראה המדרגות, ניתן ליצור מגוון רחב של אפקטים עיצוביים, ולשמר התאמה של עיצוב מרחב המדרגות ביחס לעיצוב הכולל של הבית.

אנשי מקצוע המתמחים בתחום הברזל

חשוב שהמעקה יתאים למדרגות בהיבט הבטיחותי, אך גם בהיבט העיצוב עומד בפניכם מגוון רחב מאוד של אפשרויות על בסיס מגוון חומרי גלם אפשריים. בכל מקרה, את הבחירה וההתקנה של המעקה, אתם רוצים לעשות בליווי איש מקצוע המתמחה ספציפית בתחום זה.

חשוב שהמעקה יתאים למדרגות בהיבט הבטיחותי, אך גם בהיבט העיצוב עומד בפניכם מגוון רחב מאוד של אפשרויות על בסיס מגוון חומרי גלם אפשריים. בכל מקרה, את הבחירה וההתקנה של המעקה, אתם רוצים לעשות בליווי איש מקצוע המתמחה ספציפית בתחום זה.